U Hrvatskoj postoji mnogo tvrtki/obrta koje su specijalizirane za kreativna rješenja uređenja okoliša – Hortikulturu. Sve one u suštini pružaju “istu“ uslugu. Isto tako postoje i tvrtke/obrti koji nude kreativna rješenja u vizualnom/grafičkom oblikovanju. Sve one u suštini pružaju “istu“ uslugu.

Ako ti koji ovo čitaš, imaš neki svoj business, vrlo vjerojatno taj isti proizvod ili uslugu koju pružaš, pruža još netko u tvom bližem ili daljnjem okruženju. Svi vi u suštini pružate ili nudite “istu“ robu ili uslugu. No, to nije tako – je l’ tako? Tvoja roba/usluga je po nečemu vrlo vjerojatno bolja od konkurentske. No, to znaš najbolje (samo) ti. Postavlja se pitanje; zašto da ja, pojedinac koji treba taj proizvod ili uslugu odaberem baš tebe? Kako i po čemu ću te razlikovati (diferencirati) od drugih sličnih/istih tebi?

Da to ne bi znao samo ti, već svi tvoji kupci/potrošači, potrebno je tu priču o tom tvojem proizvodu/usluzi pravilno, točno i pravodobno iskomunicirati.

E sada, pitanje iz naslova kaže: Što je zajedničko uređenju okoliša i dizajnu vizualnog identiteta? Do sada smo došli već do jednog odgovora, a to je da su oba posla kreativna. Zatim da smo svi po nekom nepisanom pravilu, u nekom obliku ponašanja, isti. No ako tvoj business poistovjetiš s hortikulturom i vizualnim oblikovanjem, tada baš i nećeš priznati da smo svi isti. Zar ne? Kako nas onda razlikovati već na prvom susretu?

Još jedna zajednička točka im je to, što obje služe predstavljanju javnosti. Hortikultura pomaže tome da se putem uređenja okoliša prenesa poruka o vlasniku okoliša javnostima. Jer kakav dojam stječeš kada vidiš uredno okruženje neke tvrtke, obiteljske kuće ili stambene zgrade? A kakav kada vidiš suprotno? Sad povucimo paralelu sa vizualnim (grafičkim) oblikovanjem; Kakav dojam dobiješ kada vidiš vizualni identitet sklepan flomasterom ili u Paintu? S Comic Sanse slovima/fontom iz Worda? Da, upravo tako. To je totalno neprofesionalni pristup, koji za rezultat ima upravo ovo o čemu sada razmišljaš a to je negativan dojam.

Pri čemu dolazimo do još jednog zaključka, (odnosno odgovora na pitanje iz naslova: Što je zajedničko uređenju okoliša i dizajnu vizualnog identiteta? ), a to je mišljenje pojedinca; da ako ima motiku, može se upustiti u poslove Hortikulture, kao i da ako ima “kompjuter“ može se upustiti u poslove izrade logotipa. (Pri čemu se najčešće omalovažava višegodišnje školovanje krajobraznog arhitekta i grafičkog dizajnera, jer eto, uzalud su se trudili kada ja to mogu sam.)

Ipak, oni malo mudriji to neće učiniti. Jer, kako su oni profesionalci u svojoj domeni, tako angažiraju profesionalce u drugim domenama. I tako je jednog dana profesionalac Luka Dugalija, krajobrazni arhitekt iz Lučkog (Novi Zagreb) odlučio angažirati azinus.agency na poslovima kreacije vizualnog identiteta tvrtke Paulownia d.o.o.


Sadnice Paulownie, izvor foto: fb Paulownia d.o.o.

Sadnice Paulownie, izvor foto: fb Paulownia d.o.o.

Hortikultura Paulownia brandname je odjela tvrtke Paulownia d.o.o., koja se bavi projektiranjem, uređenjem i održavanjem zelenih površina. Paulownia d.o.o. projektna je tvrtka čiji je glavni cilj uzgoj i sve rodne djelatnosti oko specijalizirane vrste drveta – Paulownie, koja svoju posebnost (između ostaloga) temelji i na posebnom obliku lista.  U vizualnom predstavljanju i diferencijaciji prema javnostima kojima se obraćamo, smatram kako je upravo taj element, odnosno list, osnovni vizualni element čijim se oblikom možemo poslužiti kod diferencijacije u predstavljanjima javnosti/ma.

U ovom .pdf pregledniku dolje; pogledajte na koji način sam došao do kreacije vizualnog identiteta, kako je definiran i kako će biti korišten od strane naručitelja.

Svaki komentar je naravno dobrodošao kao i kritika 😉

[elfsight_pdf_embed id=”2″]


izvor naslovne foto: http://natbg.com