Do roka za dostavu prijedloga, 22. siječnja 2018. godine u 12 sati, zaprimljeno je ukupno 15 zatvorenih omotnica s 18 prijedloga. Jedna od tih omotnica rad je prvonagrađenog Duje Jurića. U ovom trenutku, na službenim stranicama festivala, njegov radi nije još objavljen, stoga ga ne mogu ovdje prenijeti – ali čim bude, editirati ću ovu objavu.
Ljudi, nemojte kasniti. Ako već vidite da nećete stići – ni ne krećite, radije zanemarite to što ste naumili i posvetite se nečem pametnijem. Ovaj mali savjet donosim jedno mjesec dana kasnije od roka za predaju rada. Da, nisam se poslušao, išao sam s nekom nadom ali svi znamo Nadino drugo ime.
Za natječaj sam saznao na vrijeme, (što inače nije slučaj) koji je objavljen na službenim stranicama Pula Film Festivala. No, kako sam imao prečeg posla, stalno sam odgađao sjesti i kreirati taj Vizualni identitet. Svega par dana, i to onih na koje sam računao da ću ih posvetiti kreaciji, u obitelj se dogodio smrtni slučaj. Vjerovali ili ne, iako sam već otputovao na sahranu, u trenutcima kada sam to mogao, rad sam završavao od tamo… A lijepo sam mogao sve na vrijeme napraviti i predati rad na vrijeme.
Zato ljudi, ne kaže bez veze ona stara Periculum in mora – opasnost je u odgađanju, to vam je teška istina.
Krenimo dalje; projektni zadatak bješe sljedeći:
“Predmet Javnog natječaja je izrada novog vizualnog identiteta 65. Pulskog filmskog festivala sa svrhom dobivanja kvalitetnog rješenja za upotrebu identiteta na svim on line i off line promidžbenim materijalima (plakati, letci, brošure, monografije, internetska stranica, promotivni materijali, i dr.)“ Vidi sve na ovom linku.
Hm, ok… za početak, odoh s Google Street Viewem do Pulske Arene (posjetio sam je jednom, ali da se podsjetim detalja), i idem malo proučiti Arenu, pročitati nešto o povijesti itd.
Kako postoji pregršt fotografija arene u 360º tehnici, lijepo sam na slikama mogao vidjeti manje više sve što me je zanimalo, ali – primijetio sam nešto što sam mogao iskoristiti za svoj prijedlog, a to je gledalište. Hm… Pa to je to – gledalište! To je motiv kojim ću se koristiti!
Svrha Amfiteatra kao objekta je kreiranje je socijalno – kulturološkog prostora namijenjenog ljudima, svih dobi i skupina, staleža itd. U Amfiteatru se nekada, kao i danas, sadržaj konzumirao se – sjedeći. Naime, borbe gladijatora i druge priredbe koje je publika imala prilike gledati, činila je to sa svojih sjedećih mjesta. Danas, stoljećima nakon rimske ponude, Arena je dom i Pulskom Filmskom Festivalu. Razmišljajući tako o tome, dođeš do one poznate: Neka igre počnu! I to mi se nekako urezalo u svijest, kao neki drugi motiv s kojim bih mogao krenuti naprijed u slučaju da mi prvi zakaže. Tako i bi.
Naime, kada sam malo proučavao to gledalište, i kako sunce baca sjenu na njega, htio sam iskoristiti tu igru svijetla i iskoristiti te oblike u kreiranju oblika novog vizualnog identiteta.
Tu primjećujem još jedan detalj, naime, prema slici, tu je 11 sjenovitih oblika – a ovo je 65. pulski filmski festival! Zanimljivo – to je to imamo ga… međutim, nisam uspijevao dobiti zamisao ukalupljenu u ono što sam želio;
Tada sam se odlučio vratiti drugoj ideji – Neka igre počnu! Ako na čas stanemo i razmislimo malo o tom vremenu za čiju je svrhu Amfiteatar izgrađen, to je u bukvalnom smislu izgledalo ovako: Amfiteatar bi se napunio publikom, zatim bi se u nekom trenutku pojavio neki Rimljanin, koji je vjerojatno glavni, kad bi on sjeo, i kada bi sve bilo spremno – on bi rekao Neka igre počnu! I tu bi pustili divlje životinje na Gladijatore itd. Uglavnom, sve je počinjalo nekom naredbom. Danas, stoljećima kasnije, kada želite uživati u predstavama 7. umjetnosti, umjesto da poviknete – neka igre počnu, to činite klikom. Da, da li na daljinskom, ili na touch screenu, vi klikom na Play, zapravo naređujete – Neka igre počnu!
Pula Film Festival, 65. po redu, već 65 godina svojoj publici prikazuje svoje filmske natjecatelje, od kojeg svaki, ali baš svaki počinje klikom na Play. Znak koji se u našoj svijesti udomaćio kada treba pokrenuti neki uređaj, bez obzira jesmo li pročitali upute ili ne:
I upravo zato što je ovaj znak već odavno svima dobro poznat, odlučio sam koncept nazvati Play it Pula! i implementirati ovaj poznati trokutić u prijedlog Vizualnog identiteta.
Kako je Amfiteatar Rimska tvorevina, osim velebnih građevina, Rimljani su imali još nešto – rimske brojeve, stoga sam 65 – pretvorio u rimske i kreirao prvi prijedlog, prijedlog namijenjen publici koja razumije rimske brojeve. Zatim sam napravio i prijedlog s arapskim.
U nastavku pogledajte prijedloge s kojim sam zakasnio na natječaj. I naravno, slobodno komentirajte, dapače, molim Vas – napišite u komentare koji Vam se više sviđa; s rimskim ili arapskim brojevima?
Hvala!
naslovna foto: Croatia.hr