Dobar dan, mi bi webshop? Kol’ko to košta?

Vjerujem da nema osobe koja izrađuje webshopove, a da nije bar jednom čula ovu famoznu rečenicu. Rekli bi developeri s facebook grupa na to: “A koliko košta auto?” aludirajući na to da je potrebno definirati svoje želje, potrebe i naravno budget.

No nedavno sam dobio i jedan ovakav upit, i upravo me on nagnao na pisanje ovog bloga:

Možete li nam ugrubo napraviti projekciju troškova webshopa za prvu godinu poslovanja?

Upravo da pomognem svima onima koji razmišljaju o investiranju u ovaj način modernog trgovanja, donosim (svoju) obrnutu (reverzibilnu) metodu i način razmišljanja i promišljanja o planiranju i budgetiranju webshopa na bazi jedne godine, uključivo i izradu.

Webshop planirajte od kraja, ne od početka.

Moj način kod planiranja webshopa za klijenta, počinje sagledavanjem ukupne slike. Danas ću pisati o webshopovima koji nude robu, o usluga ćemo nekom drugom prilikom.

Jedno je sigurno; trgovac za cilj ima prodaju, a kupac – dolazak do željene/potrebne robe. Sagledavanjem svih procesa kupovine, možemo jasno planirati rashode. Pokušati ću na plastični način, ugrubo, proći kroz proces kupnje.

  • izazivanje potražnje oglašavanjem ili potrebom osobe koji proizvod pretražuje online (još nije kupac, još nije korisnik)
  • dolazak osobe na stranicu (webshop) i kreiranje prvih iskustava
    (sada je postao korisnik, još nije kupac)
  • nakon što je korisnik informiran i odgovara mu cijena proizvoda, (recimo da) kreće u postupak kupnje putem webshopa.
    (Dok roba nije plaćena, osoba je i dalje korisnik)
  • roba se plaća pouzećem ili na mjestu prodaje kartičnim ili drugim načinom plaćanja
  • zaprimamo narudžbu korisnika
    (možemo je zaprimiti i telefonski, porukom itd.)
  • roba se sortira, pakira, otprema i sve one radnje koje uključuje otprema
  • lova je sjela (osim ako je kartično plaćanje, onda sjedne početkom idućeg mjeseca) sad imamo kupca)
  • robu preuzima kurirska služba
  • robu zaprima korisnik – završetak kupnje.

Ostavimo razmišljanje o dizajnu webshopa, bojama, slovima i “prozračnosti” stranice po strani, do toga ćemo doći. Razmišljamo o planiranju investicije kompletnog ekosustava internetske trgovine kako bismo došli i do tog, dizajnerskog dijela kasnije. Razmišljajmo ekonomično, ekonomski, matematički i poduzetnički.

Za razliku od konvencionalne trgovine, odnosno, fizičke kupnje roba, zadnji korak vam je dragi moji, kada kupac (ili potrošač naručenog) dobije u ruke naručeno. Ovdje prvenstveno mislim na prvu kupnju, ali pravila vrijede i za opetovanu kupnju istog proizvoda.

Ljudi toliko i ne pamte izglede oglasa preko kojih su došli do webshopa. No proces kupnje, od kada su proizvod (možda, prvi put) vidjeli na webshopu, kupili ga, dočekali ga i napokon ga vidjeli, opipali, omirisali, rekli bi; uživo upoznali, percipiraju kao jedno iskustvo, koje itekako jako pamte, naročito ako je iskustvo bilo negativno! 

Upravo je iskustvo kupnje, ono što kupca vraća na našu domenu kod potrebe za drugim artiklima. A znate kako se kaže “Nemamo drugu priliku za ostavljanje prvog dojma”. Sada kada je jasnije da je i otvaranje kutije u kojoj je proizvod koji smo prodali također iskustvo i dio procesa kupnje, jasnije je zašto uzimam prvi korak u planiranju onaj koji je zadnji u procesu kupovine.

!!VAŽNO!! Istraživanje tržišta

Pretpostavka je majka svih zaje*a. Odgovore na pitanja Tko će kupovati moju robu? Po kojoj cijeni će kupovati moju robu? Imam li dobru robu? Što nude drugi? Kako nude i rade drugi? I niz drugih pitanja čiji odgovori će vam pomoći (ne odmoći) u planiranju, odgovori su do kojih se dolazi istraživanjem tržišta. Nisu odgovori najbližih, vaše iskustvo ili ono što ste vidjeli na prvoj stranici Googla, relevantni za poslovni poduhvat i ulaganje u webshop. Čak i kad imate sve odgovore, tržište se može pokazati sasvim nezainteresirano za vašu ponudu. Oboružajte se informacijama o navikama vaših kupaca i načinu ponude.

Vinograd Webshop treba slugu, a ne gospodara.

Želim istaknuti još i ovo; pretpostavka da ćete imati webshop “sa strane” je najgora koju možete imati. Na webshop morate gledati kao na još jednu poslovnicu (govorim za one koji već imaju fizičku poslovnicu). On zahtjeva kontinuirani rad i zalaganje. Ako toga nema, imate samo online-katalog koji stoji negdje na internetu, za njega se ne zna i nitko ne kupuje. A to je najskuplji katalog. No, krenimo na planiranje:

1. Ambalaža za webshop

Trenutak kada je naš kupac po prvi puta došao u doticaj s dostavljenom/kupljenom robom, možemo definirati kao završni čin u procesu kupnje. A što je kupcu važno? Da naručeno ispunjava njegova očekivanja. Cjelokupno iskustvo preuzimanja paketa od kurira, njegovo otvaranje i prvi osjeti dodira, mirisa i ostalo, također su dio iskustva kupnje. No, to nešto i košta.

Pogledajmo što sve moramo obratiti pažnju u ovom zadnjem koraku:

  1. Ambalaža u koju smo je upakirali
  2. Dodatna ambalaža ako je potrebno
  3. Poruka*
  4. Ljepljiva traka (Selotejp)
  5. Radni sati

Ovdje vidimo da nam u planiranju webshopa treba i neka ambalaža. Stoga treba u investicioni plan, uvrstiti stavku rashoda – ambalaža. Najčešće je ona od kartona stoga je potrebno naći dobavljača. Hoće li ta ambalaža nositi na sebi i naš logotip? Nije zgorega razmisliti o tome kako je ta kutija medij za prijenos neke super-cool poruke? Znači, piši u rashod i tisak + priprema za tisak. Što je s robom unutar tog kartonskog pakiranja? Jedan od klijenata prodaje kvalitetna vina, to znači da mu je uz kartonsku ambalažu potrebna i ambalaža za transport lomljiivih stvari (zračne vrećice ili kako se već zovu), znači i za to treba naći dobavljača. Što je sa ljepljivom trakom kojom zatvaramo kutiju? Hoćemo li imati i traku s logotipom ili ne? Ako da, piši u rashode selotejp + tisak + priprema za tisak.

*Poruka – kartica teksta, sa infom tko je zapakirao i slično, kada želimo iskoristiti trenutak doživljaja raspakiravanja i prve kupnje usađujući kod kupca osjećaj brige branda o njemu samome. Koga zanima više o tome,
evo jedan od stotinu članaka o tome ovdje.

Koji su mogući “troškovi”:

  1. Ambalaža u koju smo je upakirali
  2. Tisak na ambalažu
  3. priprema za tisak
  4. Dodatna ambalaža ako je potrebno
  5. Poruka*
  6. Kreacija poruke i priprema za tisak
  7. Tisak
  8. Ljepljiva traka (Selotejp)
  9. Radni sati

2. Dostava za webshop

Ok, kupac je dobio paket, otvorio ga itd., međutim, tko mu je taj paket donio? S kime ćemo raditi? Je li nam važna naknada za dostavu ili kvaliteta? Želimo li primati stalne pritužbe od nezadovoljnih kupaca zbog nečega što uopće nije naša krivnja? Ruši li kurirska služba naš reputaciju kada na vrijeme ne dostavi paket ili ga dostavi na vrijeme tako uništenog da ga možeš jednostavno proslijediti u smeće?

Donosim vam linkove na najpoznatije kurirske službe u Hr., na jednom mjestu pa odvojite vrijeme i napravite istraživanje ponude.

GLS, DPD, UPS, OVERSEAS, InTime, HP – Hrvatska Pošta, Googlaj za više

Znači; potrebno je planirati suradnju s kurirskom službom, te vidjeti koje su fiksne a koje varijabilne naknade!

3. Otprema proizvoda za webshop

Ovisno o veličini trgovca ili društva, potrebno je planirati i rashode koji se tiču logistike. Koliko nas “košta” osoba koja sortira, pakira i otprema? Što je sa skladištenjem? Koliko nam je potrebno veliko skladište? MTU? Zaštita na radu i cijeli niz drugih zakonskih obaveza i potreba.

Koji su mogući “troškovi”:

  1. naknada kuriru
  2. osoba koja pakira i otprema
  3. trkoškovi skladištenja
  4. prilagodba MTU
  5. zaštita na radu

 

Nastavi čitati na stranici 2.