Stara škola PR-ovaca učila nas je, a i danas uči nove naraštaje kako je svaki pojedinac kompanije ili organizacije njeno ogledalo. Posebno se brinulo o onim pojedincima koji su “najistureniji” u kompaniji. Pa je tako jedan od profesora koji su mi prenosili osnove PR-a i Kriznog komuniciranja znao naglasiti:
“Ukoliko dođe do krizne situacije unutar kompanije, prvo idite kod portira i recite mu da ne smije davati nikakve izjave već da zainteresirane upute prema Upravi.”
Naime, djelatnik kojem to nije niti zadatak, niti je obučen za isto, može donijeti nepopravljivu štetu reputaciji organizacije jednom sasvim nenamjernom i ishitrenom izjavom.
Odnosi s javnošću nisu samo odnosi s medijima. Odnosi s javnošću imaju za zadatak stvarati dobru sliku o kompaniji na svim razinama i poljima. I zato je važno da PR-ovac posveti pažnju i na djelatnike kompanije, kako bi i oni postali dobro uvježbani ambasadori brenda za kojeg rade.
Danas kada svatko u rukama ima smartphone koji je uređaj koji prima i koji može biti i uređaj koji odašilje (kamera, mikrofon, streaming) audio i vizualne oblike komunikacija, uz pomoć društvenih medija (i drugih servisa), osigurava dvosmjernu komunikaciju s puno većim auditorijem no ikada, i uz to sve, u realnom vremenu. Stoga nespretno i ishitreno korištenje brand-name-a kompanije (čak i u kontekstu) na društvenim mrežama može biti (danas) opasnije od nepripremljenog portira pred novinarom i kamermanom (i danas i nekada).
Ulomak iz Smjernice za zaposlenike (niže je cijeli tekst):
” Zapamtite da komuniciramo iskreno, te ne dajemo izjave o proizvodima ili uslugama iz portfelja Anparoa, osim ako nismo odlukom direktora za njih direktno zaduženi. U slučaju da ste pozvani dati izjavu, svakako je potrebno (ukoliko za to postoji prilika) savjetovati se s direktorom o načinu na koji ćete dati izjavu.”
Je li ispravno djelatniku govoriti što smije na društvenim mrežama pisati?!
Kada je riječ o spominjanju kompanije u kojoj je zaposlen, DA. Jer:
- jedno je privatno a drugo je poslovno
- u kompaniji ne radi samo on, već i drugi, rušeći reputaciju kompanije utječe i na njihova radna mjesta
- vjerujem da vašem zdravom razumu ne treba posebno obašnjavati i nabrajati dalje…
Još je jedan čimbenik u novije vrijeme dobio veliku ulogu u našim životima, vjerujem da ste svi upoznali presvetog GDPR-a. Također ne smijemo smetnuti s uma da neki naši djelatnici imaju pristup podacima koji su takvog karaktera da se ne smiju javno iznositi. A što ako?
Jesmo li učinili sve što je u našoj moći, da preveniramo dok nije kasno?
“Jedan od komunikacijskih kanala kojeg u našem poslanju koristimo su i društvene mreže. Osim što kao organizacija koristimo društvene mreže, koristimo ih i kao pojedinci. Iz čega proizlazi činjenica kako Anparo na društvenim mrežama predstavlja i svoje zaposlenike, odnosno, njegovi zaposlenici predstavljaju Anparo.”
Uz odobrenje Petra Kaića, CEO-a tvrtke Anparo, prenosim vam jednostavan dokument koji je sastavljen i dan djelatnicima tvrtke, u kojem opisujemo važnost zašto nam je važno kako se pojavljujemo u medijima i na društvenim mrežama:
— početak dokumenta —
1. Uvodna izjava direktora
Poštovani suradnici,
Naša vizija je postati svojevrsni ambasador zdravih radnih praksi u regiji. Želimo biti tvrtka koja će mijenjati sadašnju paradigmu zaštite na radu te sigurnosti općenito, odnosno, želimo skrenuti pozornost sa zakonske regulative na čovjeka i njegovo zdravlje. Ujedno, želimo biti i tvrtka u kojoj zaposlenici rade da bi mijenjali svoju zajednicu na bolje, odnosno da bi stvarali nove vrijednosti i bili korisni društvu.
S obzirom na to da čovjek boravi trećinu života na radnom mjestu vjerujemo da tu možemo značajno djelovati na zdravlje čovjeka, te time ujedno korisno djelovati i na zajednicu. Želimo da radna sredina oplemenjuje čovjeka, a ne da ga uništava. Također vjerujemo u temeljno pravo čovjeka da radi jer kroz rad čovjek postaje koristan, a kroz korisnost pronalazi smisao te u konačnici zadovoljstvo i sreću. Dakle, naš zadatak je da u suradnji s poslodavcima kontinuirano unaprjeđujemo radne sredine u društvu s ciljem obogaćivanja života i osnaživanja odnosa ljudi oko nas.
Jedan od komunikacijskih kanala kojeg u našem poslanju koristimo su i društvene mreže. Osim što kao organizacija koristimo društvene mreže, koristimo ih i kao pojedinci. Iz čega proizlazi činjenica kako Anparo na društvenim mrežama predstavlja i svoje zaposlenike, odnosno, njegovi zaposlenici predstavljaju Anparo. Iz svega navedenoga; od značajne je važnosti za samu bit našeg privatnog i poslovnog postojanja i poslovanja, donijeti sljedeće smjernice, kako bismo i tim putem uspješno surađivali na obostrano uvažavanje – stvarajući pozitivnu sliku o nama samima na tržištu i okruženjima na kojima poslujemo.
2. Taktičke smjernice za zaposlene
Što je važno zapamtiti?
• Samo je nekolicina nas obučena i ovlaštena davati izjave medijima, klijentima, vladi ili znanstvenim tijelima; no svi smo u interakciji s javnošću.
• Zapamtite da komuniciramo iskreno, te ne dajemo izjave o proizvodima ili uslugama iz portfelja Anparoa, osim ako nismo odlukom direktora za njih direktno zaduženi. U slučaju da ste pozvani dati izjavu, svakako je potrebno (ukoliko za to postoji prilika) savjetovati se s direktorom o načinu na koji ćete dati izjavu.
• Također, ne spominjemo proizvode ili usluge naših klijenata, niti same klijente u kontekstu u kojem se može razaznati da se radi o klijentima Anparoa.
• Potrebno je zatražiti odobrenje direktora prije negoli javno (na društvenim mrežama ili nekom drugom mediju) želite objaviti bilo kakav materijal (tekst, video, fotografija) koji se može dovesti u svezu sa Anparo d.o.o.
Kako mi to radimo? Privatno korištenje društvenih mreža nije uvijek samo privatno.
Komuniciramo iskreno, pravedno i s poštovanjem. Povjerenje javnosti u Anparo važno je za dugoročnu održivost našeg poslovanja. Za održavanje tog povjerenja sva naša vanjska komunikacija, bilo službena ili neslužbena mora biti istinita, prikladna i ne smije zavaravati. Shvatite da ono što kažete preko društvenih mreža postaje javna komunikacija, te se može pogrešno shvatiti kao izjava našeg društva, umjesto kao vaše osobno stajalište, ili može nenamjerno otkriti povjerljive informacije društva. Ne smijemo obmanjivati javnost niti kršiti zakone koji se odnose na povjerljivost.
Često postavljena pitanja:
1. Kada trebam zatražiti odobrenje za objavu na socijalnim mrežama?
– u trenutcima kada se na materijalima koje želite objaviti, odnosno komunicirati, nalazi vizualni identitet Anparoa, ili se može iz prenesenog materijala dovesti u svezu Anparo, njegovi djelatnici, klijenti ili bilo koja druga činjenica povezana s Anparom.
2. Koju vrstu informacija a povezanu s mojim zaposlenjem, mi je dopušteno objavljivati na društvenim mrežama?
– sva za koju ste ishodili odobrenje direktora.
3. Je li mi dopušteno uključiti podatke o tvrtci u moj osobni opis (zaposlenje) na društvenim mrežama?
– dopušteno je označavanje (taggiranje) službenih stranica tvrtke Anparo u opisu zaposlenja. Za sva druga označavanja, vrijedi smjernica iz broja 1. ovog opisa (vidi iznad).
4. Što mi je dopušteno objavljivati na društvenim mrežama u tijeku objavljenog Kriznog komuniciranja?
– za vrijeme trajanja kriznog komuniciranja molimo da se suzdržite od objavljivanja bilo kakvih objava na svoju ruku. Isto tako; pozivamo vas da podijelite/prenesete na svojim profilima službene objave sa službenih medija tvrtke (web, društvene mreže i dr.). Ovdje posebno ističemo već navedenu činjenicu kako je samo nekolicina nas obučena i ovlaštena davati izjave medijima, klijentima, vladi ili znanstvenim tijelima; no svi smo u interakciji s javnošću.
3. Posljedice kršenja
Sukladno poslovnom politikom tvrtke, o posljedicama kršenja direktor društva donosi posebnu Odluku koja će biti dana na uvid svim zaposlenicima.
4. Godišnji pregled
Ovaj će se kodeks preispitivati jednom godišnje. Svi zaposlenici dobiti će njegov primjerak.
— kraj —
Nadam se da sam ovim člankom nekome bio od pomoći. Rado odgovaram na eventualna pitanja, javite se! matija.srketic@gmail.com